Největší touhou člověka je žít zdravý, šťastný a tvůrčí život, přičemž zdraví je primární, protože bez něj se nemůže člověk cítit šťastný ani tvořivý. Jedním z klíčů k pevnému zdraví je tělo, pokud v něm správně funguje oběh výživných látek a vylučování toxinů. Strava nám poskytuje správnou výživu, cvičení a masáž zase podporují vhodnou cirkulaci. Masáž podporuje oběh výživných látek a umožňuje organizmu zbavit se toxinů. A právě tím hraje důležitou roli při pročišťování těla a udržovaní zdraví.
V současné době jsme už přirozeně otevřeni snaze věnovat pozornost správnému životnímu stylu včetně zavedení zdravé stravy do našeho každodenního života. Možná můžeme být lehce zmateni z přemíry informací a ztraceni v tom, co vlastně zdravé je. Odpověď na to vyžaduje úsilí zkoumat, zkoušet a naučit se naslouchat jemnému hlasu uvnitř každého z nás. K této námaze nás většinou přinutí až samotný život, když nám do cesty vloží balíček bolesti ve formě vážné nemoci nás samotných, nebo někoho blízkého. Není potřeba čekat na tento druh výzvy. Naši pozornost můžeme zaměřit na jednodušší způsob, a můžeme něco udělat pro naše zdraví ve formě čištění organizmu. Jisté je, že toxiny se nám do těla dostávají i při té největší snaze žít zdravě. Už jen neustálé starosti a stres zvyšují akumulaci toxinů v těle. Zkusme se inspirovat v ajurvédském poznání, které vychází z védských spisů a nesměle se k nám dnes šíří z indického subkontinentu. Podívejme se dle tohoto pohledu na nejjednodušší a nejpřirozenější lék na tyto neduhy, kterým je masáž.
Ajurvéda znamená v překladu „věda o životě“, nebo se také překládá jako „správný způsob života“ a masáž se v ní cení vysoko. Stejně jako ke dni patří jídlo a spánek, měla by být jeho součástí také masáž a vylučování odpadních látek. Proto je doporučována jako každodenní praxe. Hlavním cílem ajurvédské masáže je vyloučení toxinů a odpadních látek, pročištění, regenerace, udržení síly a energie. Má výborný účinek, protože spíše než na techniku a tlak se soustřeďuje na marma (akupresurní) body a individuální přístup s použitím vhodných léčivých olejů a bylin. Masáž je metodou relaxace a posílení svalů, vláken, šlach, kostí a kůže pomocí vytírání, hnětení, promačkávání, pleskání a někdy napínání nebo chvění tkání. Teplým olejem a jemnou masáží se otevřou kanály, kterými se z hlubších vrstev pokožky vylučují nahromaděné toxiny putující k povrchu. Mladistvost, vitalita a radost jsou takto stále větší. Navozuje se rovnováha a odstraňují se tím blokády, např. při bolesti zad. Pravidelná olejová masáž chrání před nemocemi kloubů a zlomeninami ve vyšším věku. Dokonce pokud je prováděna jednou nebo dvakrát týdně zvyšuje naše psychické kvality – odolnost, trpělivost, sebedůvěru, sebeovládání, vtip a inteligenci. Používáním olejů se ajurvédské masáže liší od jiných druhů masáží. Oleje prohřejí tělo a optimálně povzbudí výměnu látek. Působí protizánětlivě a dle Ajurvédy dokonce i rakovinné buňky zastaví svůj růst. Masáž také pomáhá zharmonizovat tři tělesné šťávy – dóši v ajurvédě známe jako váta, pitta a kapha, které vytvářejí chemickou podstatu žijícího organizmu. Skládají se z pěti živlů: prostor, vzduch, oheň, voda a země. Narušení jedné dóši okamžitě vyvolává nerovnováhu v organizmu a výsledkem je narušení vylučování odpadních látek.